Magnate M16114E1V2 Carbide Tipped Bandsaw Blade, 161" Long - 1" Width, 2-3 Variable Tooth
★★★★★ 4.5 15 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by labena.me
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by labena.me
Free 30-day returns Details
Product details
Category
All Magnate bandsaw blades are welded and fabricated in the USA. The coils/material of the bandsaw blades are USA brands. The picture depicts a general bandsaw blade and thus may look different from each particular item.Note: the image shows only one single blade. For packaging purposes, this blade is folded into a coiled position which is similar to a spring and may pop open when uncoiled. Wear leather gloves and eye/body protection while using extreme care when coiling or uncoiling the blade. Failure to exercise the proper care could result in serious bodily injury. See your bandsaw owner's manual for further safety instructions. Please refer to your owner's/operation manual to make sure the blade's length, width and thickness can fit your bandsaw machine. This carbide tipped bandsaw blade is designed with precision triple chip ground teeth for smooth cuts and an excellent finish. The new high performance steel back offers excellent fatigue life. This blade outlasts carbon steel and bi-metal blades when cutting abrasive non-ferrous materials, wood; especially tropical hardwoods i.e. ebony, koa or cocabolo. When using a metal cutting bandsaw, it is also ideal to cut ferrous metal materials at least one inch thick, i.e. alloy steels, tool steels, bearing steel, carbon steels, stainless steels, and mold steels. The following bandsaw models use 161 inch ( 13 ft. 5 inch, 13' 5" ) bandsaw blades. Laguna ResawMaster; 18" PowerMatic ( PM1800 : 160" - 161-1/2" )
  • ; 13 ft. 5 inch Long; 1" Width; 2-3 Variable Tooth; 0.042" Thickness
UPC 764968993704
Brand Name MAGNATE
Part Number M16114E1V2
Manufacturer Magnate
Material Type Carbide Tipped
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
15 ratings | 6 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (12)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)